دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک هوکام

شست و شوی فرش از سال‌های پیش در خانواده‌های ایرانی مرسوم بوده است و حتی در برخی از ماه‌ها و روزهای سال کار شست و شوی فرش به صورت گروهی درکنار رودخانه‌های نزدیک شهر و روستا انجام می‌گرفته است ولی امروزه برای شست و شوی فرش از روش‌های مختلفی همچون شست و شوی دستی، شست و شوی فرش در کارگاه‌های قالیشویی به صورت سنتی و مکانیزه انجام می‌پذیرد. که پیشرفته‌ترین کارگاه‌های قالیشویی که بصورت مکانیزه فرآیند شستشو قالی را انجام می‌دهند همچنان دارای معایبی از جمله موارد زیر هستند:
• مکانیزه شدن شستشوی قالی همچنان نیازمند استفاده از آب زیاد و اپراتور زیاد هست. که این عوامل سبب افزایش هزینه‌های جانبی کارگاه می‌گردد.
• فرآیند مکانیزه شدن در شستشوی قالی انجام می‌پذیرد و فرآیندهای گردگیری اولیه و خشک کردن نهایی همچنان بصورت سنتی انجام می‌شود و اگر هم مکانیزه باشد توسط دستگاه‌هایی مجزا صورت می‌پذیرد که این عوامل داشتن یک فضای زیاد برای چنین حرفه‌ای را الزامی می‌کند.
• راه اندازی یک مجموعه قالیشویی کاملا مکانیزه علاوه بر نیاز داشتن به یک فضای بزرگ مستلزم انجام هزینه سنگین جهت خریداری دستگاه‌ها می¬‌باشد.
عملکرد دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک هوکام
شرکت هوکام با انجام تحقیقات تخصصی در حوزه فرش و شستشوی فرش و مشورت با اساتید حوزه فرش، موفق به طراحی و ساخت دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک گردید که در سال 96 این دستگاه گواهی ثبت با شماره 93834 از اداره مالکیت معنوی دریافت کرد. عملکرد دستگاه قالیشویی هوکام به این نحو است که کل فرآیند گردگیری، شستشو و خشک کردن هر نوع قالی در یک دستگاه صورت می‌پذیرد که این امر سبب کاهش چشمگیر هزینه‌های خرید دستگاه‌های متنوع و همچنین کاهش اپراتور می‌گردد. عملکرد کامل این دستگاه توسط سیستم برق PLC و بصورت تاچ کنترل می‌گردد. کل فرآیند شستشو، گردگیری و خشک کردن قالی با استفاده از این دستگاه بصورت اتوماتیک انجام می‌شود، به این نحو که قالی ابتدا در دستگاه قرار گرفته، سپس اپراتور از طریق سیستم تاچ نوع قالی را مشخص می‌کند در ادامه دستگاه بصورت کاملا اتوماتیک فرآیند گردگیری را انجام داده و پس از آن برس‌های مخصوص شستشوی قالی شروع به شستن قالی می‌کنند در نهایت قالی در همان محفظه و از طریق ایجاد فشار ناشی از فن جت‌های تعبیه شده و گرمای ناشی از المنت‌های حرارتی خشک می‌گردد.
مزایای دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک هوکام
1- استفاده از این دستگاه سبب افزایش سرعت مراحل شست وشوی قالی از گردگیری تا خشک کردن می‌شود.
2- به دلیل ادغام شدن کل فرآیند شستشوی قالی (گردگیری، شستن و خشک کردن) در دستگاه قالیشویی هوکام، نیاز به فضای کمی جهت راه‌اندازی این حرفه می‌باشد.
3- هزینه خریداری، نگهداری، نیروی انسانی و انرژی مصرفی نسبت به سایر دستگاه‌های دیگر کمتر است.
4- استفاده از این دستگاه سبب بهبود شرایط بهداشتی و کیفیت شستشو شده که این امر سبب جلب بیشتر رضایت مشتریان می‌گردد.
5- در این دستگاه به علت وجود سیستم‌های تنظیم برس، امکان شستشوی انواع قالی‌ها در هر ضخامت و با هرنوع بافتی مقدور می‌گردد.
6- این دستگاه دارای تنظیم اتوماتیک آب و مواد شوینده و همچنین سیستم اتوماتیک آب پاشی تحت فشار می‌باشد.