دستگاه توزین و بسته‌بندی اتوماتیک رشته آشی و نودل هوکام

درکارخانه‌جات رشته، عمل توزین رشته به صورت دستی همراه با اختلاف وزن و اتلاف نیروی انسانی انجام می‌پذیرد که این امر از یک طرف موجب افزایش هزینه‌ها و از طرف دیگر باعث بوجود آوردن مشکلات بهداشتی می‌شود، بطوریکه این نحوه فرآیند توزین توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید نبوده و همواره همراه با ارسال اخطار به کارخانه‌های مذکور بوده است. لذا این شرکت در سال 1394 تحقیقات لازم جهت ساخت دستگاهی که بتواند عملیات توزین  رشته را به صورت اتوماتیک انجام دهد، آغاز کرد. خوشبختانه در سال 1396 اولین دستگاه اتوماتیک توزین رشته آشی در ایران ساخته و پس از طی نمودن مراحل داوری توسط اساتید دانشگاه و پارک علم و فناوری، ثبت اختراع این دستگاه در اداره مالکیت معنوی با شماره ثبت 94442 انجام گردید. همچنین با ایجاد یکسری از تغییرات از این دستگاه می¬توان برای بسته بندی ماکارانی و نودل استفاده نمود.

 

 

نحوه عملکرد دستگاه توزین و بسته‌بندی اتوماتیک رشته آشی و نودل هوکام
اجزای اصلی دستگاه عبارتند از: مخازن حجمی و وزنی با مجرای زاویه‌دار، موتورهای ویبره، سیستم پنوماتیک، سیستم کنترل برقی تاچ، سنسور و لوتسل وزن، نوار نقاله و موتور محرک نوار نقاله.
اساس کار دستگاه به این صورت است که، اپراتور در ابتدا تنظیمات اولیه سرعت، مقدار وزن مورد نظر و موارد دیگر را توسط سیستم کنترل برقی که به صورت تاچ می‌باشد، انجام می‌دهد و دستگاه را جهت توزین اتوماتیک بسته‌های رشته آماده می‌کند. این دستگاه در دو مرحله حجمی و دانه‌ای فرآیند توزین را انجام می‌دهد تا وزن بسته‌ها به وزن تنظیم شده برسند. قابل ذکر است فرآیند توزین، به صورت همزمان برای چند بسته رشته انجام می‌پذیرد به طوریکه سرعت توزین به طور متوسط 1000 تا 1200 جعبه در ساعت می‌باشد. این فرآیند توزین، موجب تنظیم نمودن دقیق وزن تمامی بسته‌ها و ممانعت از بالا رفتن وزن آنها از حد مجاز می‌شود و از طرف دیگر باعث بکارگیری نیروی انسانی کمتر شده که تمامی این موارد سبب کاهش چشمگیر هزینه‌ها و سرعت بخشیدن به خط تولید می‌گردد و همچنین با جلوگیری کردن از تماس رشته‌ها با دست افراد و زمین، در بخش بهداشت و سلامت کمک شایانی ارائه می‌دهد و مشکلات بهداشتی مربوط به وزن کردن رشته ها را از بین می‌برد.
این دستگاه می‌تواند به سفارش مشتریان قابل ارتقا بوده و تعداد مراحل توزین و بسته‌بندی افزایش پیدا کرده یا اینکه می‌توان مراحل قبل از توزین و بسته‌بندی رشته را با این دستگاه تنظیم نموده بنحویکه فرآیند اتقال رشته‌ها از مراحل قبل به دستگاه بصورت اتوماتیک انجام و یک خط تولید کاملا اتوماتیک تولید، توزین و بسته‌بندی رشته را تهیه نمود. همچنین می‌توان به انتهای مرحله بسته‌بندی سیستم انتقال بسته‌های رشته به انبار را اضافه کرد.


مزایا دستگاه توزین و بسته‌بندی اتوماتیک رشته آشی و نودل هوکام
1- کاهش هزینه‌های تولید
2- افزایش سرعت تولید
3-کاهش قیمت نهایی محصول
4-دقت وزن کردن بالا
5- کمترین هدر رفت رشته
6- قابلیت ارتقا دستگاه به خط تولید
7- قابلیت استفاده برای هر اندازه جعبه بسته‌بندی
8-رعایت بیشتر بهداشت

 

 

مشخصات دستگاه توزین و بسته بندی اتوماتیک رشته آشی

طول دستگاه

420 cm

عرض دستگاه

90 cm

ارتفاع دستگاه

170 cm

وزن دستگاه

700 kg

تنظیمات دستگاه

تاچ

تعداد متوسط توزین بسته در هر ساعت

1200-1000

میزان تلرانس بسته بندی

± 10 gr

تعداد مخازن رشته

 مخزن بزرگ و 2 مخزن کوچک

حجم مخازن بزرگ

25 lit

حجم مخازن کوچک

15 lit

تعداد موتورهای ویبره

4

قدرت موتورهای ویبره

20 kg

برق مصرفی

سه فاز یا تک فاز (به انتخاب مشتری)

ولتاژ  ورودی

220 v Ac

حجم باد مصرفی در ساعت

290 lit